منو

موسسه حقوقی اریکه عدل

لازم الاتباع یعنی چه ؟

معنی لازم الاتباع ، تعریف لازم الاتباع ، لازم الاتباع یعنی چه
معنی لازم الاتباع ، تعریف لازم الاتباع ، لازم الاتباع یعنی چه
در بسیاری از متون حقوقی و قوانین و مقررات ، اصطلاح لازم الاتّباع زیاد به چشمتان می خورد . در این دانش نامه قصد داریم تا به تعریف اصطلاح لازم الاتباع بپردازیم . همانطور که می دانید اتّباع با تشدید روی حرف ت به معنای پیروی کردن است . لغت نامه دهخدا اتّباع را اینگونه تعریف می کند : "پیروی کردن . از پی رفتن . از پی فراشدن ".

فهرست مطالب

آخرین مقالات در ایمیل شما

با خبرنامه ما به روز باشید!

مفهوم اصطلاح لازم الاتباع

در بسیاری از متون حقوقی و قوانین و مقررات ، اصطلاح لازم الاتباع زیاد به چشمتان می خورد . در این دانش نامه قصد داریم تا به تعریف اصطلاح لازم الاتباع بپردازیم .

همانطور که می دانید اتّباع با تشدید روی حرف ت به معنای پیروی کردن است . لغت نامه دهخدا اتّباع را اینگونه تعریف می کند : “پیروی کردن . از پی رفتن . از پی فراشدن “.

در مبانی علم حقوق واژه لازم الاتّباع به معنای این این است که مخاطبین قوانین و مقررات یا رای وحدت رویه  باید از مفاد و مواد مطروحه تبعیت کنند و نمی توانند از آنها سرپیچی نمایند . حتی در برخی موراد برای عدم تبعیت ، مجازات نیز تعیین شده است .

مثال برای اصطلاح لازم الاتباع

به متن یکی از آرای وحدت رویه نگاهی بیاندازید :

مرجع رسیدگی به شکایات اشخاص به طرفیت واحدهای دولتی و شهرداری ها و سایرر مؤسسات مذکور در بند الف ماده 13 قانون فوق الذکر در زمینه تملک اراضی و ابنیه واقع در طرح های دولتی و شهرداری ها و همچنین صدور رأی در اساس استحقاق و یا عدم استحقاق مالکین اراضی و املاک مذکور به دریافت معوض و یا بهای اراضی و املاک واقع در طرح های دولتی و شهرداری ها به دیوان عدالت اداری است و دادنامه شماره 99 مورخ 1386/1/25مبنی بر ورود شکایت شاکی که متضمن این معنی است ، موافق اصول و موازین قانونی است . این رأی به استناد بند 2 ماده 19 و ماده 43 قانون دیوان عدالت اداری برای شعب دیوان و سایر مراجع اداری ذیربط در موارد مشابه لازم الاتباع است .

به جمله «… برای شعب دیوان و سایر مراجع اداری ذیربط در موارد مشابه لازم الاتباع است » توجه کنید .  این جمله به این معناست که شعب دیوان و سایر مراجع اداری ملزم هستند که از این رای وحدت رویه صادر شده تبعیت کنند .

بیشتر بدانید!
معروف ترین وکیل ایران کیست

ارزیابی هوشمند مهاجرتی!

ارزیابی مهاجرتی بر اساس سالها تجربه وکلا + ارائه نتیجه در لحظه بدون نیاز به انتظار

مشاوره مهاجرتی
با اهل فن!

جای سوال شما بین 2600+ موضوع مطرح شده در انجمن مهاجرتی اریکه عدل خالیست! 

این مطلب به کارتون اومد؟
استفاده از تجربه ها
2600+
گفتگو و
تبادل نظر
در انجمن مهاجرتی آنلاین اریکه عدل
با وکلا و افراد دارای تجربه گفتگو کنید....
موارد مرتبط برای بررسی بیشتر:
مشترک خبرنامه ما شوید!
آخرین آپدیت ها را بگیرید و از بهترین ها بیاموزید

6 پاسخ

  1. ضمن سلام مجدد
    در مورد تلفظ بعضی از الفاظ حقوقی متاسفانه عده ای از حقوقدان ها وحتی رسانه های گروهی هم خیلی توجه نمی‌کنند و بزرگواران حقوقی هم گوشزد نمی‌کنند مثلا کلمه پرکاربرد قضات را در بیشتر جاها با تشدید ض می‌شنوم که به نظر میاد تلفظ نادرستی است و تلفظ قضات بدون تشدید صحیح است شاهد :
    قاضی جمعش قضات ” راوی رواه( روات ) ” شاکی شکاه ( شکات )

  2. با سلام خدمت دست اندر کاران محترم و جواب دهندگان بزرگوار
    لطفا در خصوص کلمه لازم الاتباع توضیح بفرمایید که تلفظ اتباع در متون حقوقی با تشدید صحیح است یا بدون تشدید . چون در جستجوی اینترنتی کسی ندیدم تلفظ صحیح آن را بیان کند . فقط به معنی اشاره شده که در هر دو تلفظ به معنی پیروی هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به اطلاعات بیشتر دارید؟

با بهترین وکلای ما وقت آنلاین رزرو کنید یا اینکه سوال خود را در سامانه مشاوره اینترنتی مطرح کنید...

در اریکه عدل بیشتر از 1200 مطلب حقوقی و مهاجرتی منتشر شده.
ما به شما کمک می کنیم که خیلی سریع چیزی که لازم دارید را پیدا کنید...

چون نظر شما مهمه! اطلاعات این صفحه کاربردی بود؟