منو

موسسه حقوقی اریکه عدل

لیست وسایل ضروری قبل از مهاجرت

لیست وسایل ضروری قبل از مهاجرت، مدارک قانونی برای مهاجرت، اقلام مورد نیاز مهاجرت، ضروریات قبل از مهاجرت، نکات قبل از مهاجرت
لیست وسایل ضروری قبل از مهاجرت، مدارک قانونی برای مهاجرت، اقلام مورد نیاز مهاجرت، ضروریات قبل از مهاجرت، نکات قبل از مهاجرت
برای مهاجرت چه وسایلی ببریم؟ سوالی که اکثر موکلین اریکه عدل درست در زمانی که کارهای پرونده مهاجرتی شان رو به اتمام است و قرار است آماده سفر شوند، می پرسند! اینجا در خصوص لیست وسایل ضروری قبل از مهاجرت صحبت کرده ایم تا برای مهاجرت آسان تر و دوران سازگاری شیرین تر آمادگی بیشتری پیدا کنید!

فهرست مطالب

آخرین مقالات در ایمیل شما

با خبرنامه ما به روز باشید!

بسیاری از موکلین من وقتی که کار پرونده مهاجرتشان تقریبا تمام می شود این سوال را از من می پرسند که برای مهاجرت چه وسایلی ببریم. آنها می خواهند بدانند که وسایل مورد نیاز برای مهاجرت چه چیزهاییست. با من محمد مسعودی ، وکیل مهاجرت همراه شوید تا در خصوص لیست وسایل ضروری قبل از مهاجرت صحبت مفصلی داشته باشیم.

البته قبل از اینکه وارد بحث بشوم باید بدانید که وسایل مورد نیاز برای مهاجرت ممکن است برای هر فرد یا خانواده ، روش مهاجرتی و همینطور کشور مقصد که قصد مهاجرت به آن را دارید متفاوت باشد با این حال در این خصوص می توان یک لیست عمومی تهیه کرد که برای همه افراد و تمام کشورهای مقصد تقریبا یکسان است.

نگاهی به لیست وسایل ضروری قبل از مهاجرت

مهاجرت یک کوچ بزرگ است و همیشه باید با برنامه ریزی دقیق همراه باشد. البته نه اینکه همه مهاجرت ها با برنامه باشند اما هر چقدر برنامه ریزی ما در مسیر مهاجرت و بعد از آن ضعیف تر باشد ، ما در کشور جدید دوران سازگاری سخت تر و دشوار تری خواهیم داشت.

دانستن اینکه برای مهاجرت چه وسایلی ببریم مخصوصا اگر با توجه به کشور مقصد و روش مهاجرتی و شرایط خانواده باشد، یکی از بخش های مهم این برنامه ریزی است. تهیه لیست وسایل ضروری قبل از مهاجرت باعث می شود که تمام آنچه که در کشور مقصد نیاز داریم دم دست ما باشد و بدون استرس بتوانیم نیازهای خودمان را در اسرع وقت بر آورده کنیم.

در لیستی که من به عنوان وسایل مورد نیاز برای مهاجرت تهیه کرده ام مواردی همچون مدارک مورد نیاز ، لوازم شخصی ، لوازم خانگی ، پول ، لوازم الکترونیکی ، داروها و محصولات بهداشتی ، اسناد مالی و بانکی و قراردادهای بیمه به چشم می خورد. در ادامه با من همراه باشید تا در خصوص این موارد بیشتر صحبت کنیم.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت
مدارک مورد نیاز برای مهاجرت

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت

در گزینه اول لیست وسایل ضروری قبل از مهاجرت بررسی کنید که آیا نیاز به هرگونه مدارک رسمی یا اسناد شخصی مانند گواهینامه رانندگی بین المللی، شناسنامه، کارت ملی،  مدارک تحصیلی و سند مالکیت برای مهاجرت دارید یا خیر. اگر مدرکی با تاریخ انقضا در پوشه مدارک شما هست اطمینان حاصل کنید که همه مدارک شما به تاریخ انقضا نزدیک نیستند و به روز هستند. در این بین میتوانید نگاهی هم به مقاله لیست مدارک ضروری قبل از مهاجرت به کانادا داشته باشید.

شما می توانید با استفاده از سرویس های آنلاینی که در دسترس هست سرعت تهیه مدارک در لیست وسایل ضروری قبل از مهاجرت را بالا ببرید. به طور مثال در حال حاضر امکان درخواست عدم سوء پیشینه از طریق ثنا امکان پذیر است که شما را از صف های طولانی و انتظار های دراز مدت در پلیس +10 نجات می دهد! همچنین نحوه ثبت مدارک در سامانه میخک برای ترجمه رسمی را یاد بگیرید.

در حال حاضر به هر دفتر ترجمه رسمی که مراجعه کنید قبل از هر کاری از شما می خواهد که ابتدا خودتان مدارک را در سامانه میخک وزارت امور خارجه ثبت کنید و در مرحله بعدی مدارک را به همراه کد رهگیری به دفتر ترجمه تحویل بدهید.

نکته نجات بخشی که اینجا در مقاله لیست وسایل ضروری قبل از مهاجرت به درد شما می خورد و حاصل سالها تجربه من به عنوان وکیل مهاجرت است بحث تایید مدارک یا Legalize مدارک در سفارت هاست. بعد از اینکه شما ویزا می گیرید و وارد کشور مقصد می شود معمولا باید درخواست کارت اقامت بدهید. مدارکی که در این مرحله مورد نیاز هستند در اغلب موارد باید از قبل ترجمه رسمی + تایید وزارت امور خارجه + تایید سفارت را داشته باشند.

حتما بررسی کنید که در مرحله درخواست کارت اقامت در کشور مقصدتان چه مدارکی احتیاج خواهید داشت و کلیه مراحل تایید را قبل از سفر انجام دهید. مدارک ایرانی در خارج از کشور قابل تایید نیستند در نتیجه باید تایید سفارت را حتی المقدور قبل از سفرتان بگیرید وگرنه کارتان ممکن است مدت ها به تاخیر بیفتد!

در خصوص کشورهایی مانند کانادا و انگلیس که سفارتهای فعال در ایران ندارند ، از سرویس تایید مدارک توسط وکیل بین المللی استفاده کنید. یادتان باشد که کار هیچ گاه از محکم کاری عیب نمی کند.

بیشتر بدانید!
بیمه درمانی بعد مهاجرت به ترکیه چه شرایطی دارد؟

تعدادی از مدارکی که حتما در لیست وسایل ضروری قبل از مهاجرت حضور دارند و باید در مسیر مهاجرت همراه خود داشته باشید ، اینجا آمده است:

 • مدارک هویتی و شناسنامه ای مانند پاسپورت و شناسنامه
 • بلیط و قرارداد سفر
 • پرینت مکاتبات با سازمان مهاجرت و سفارت
 • ویزای کشور مقصد
 • اصل و کپی تمامی مدارک شناسایی همه اعضای خانواده
 • دفترچه بیمه و بیمه نامه سفر
 • مدارک رزرو هتل و آدرس محل اقامت
 • مدارک خرید ملک خارجی یا اجاره آن
 • گواهینامه بین المللی در صورت دارا بودن
لوازم شخصی ضروری برای مهاجرت
لوازم شخصی ضروری برای مهاجرت

لوازم شخصی ضروری برای مهاجرت

دومین گزینه از لیست وسایل ضروری قبل از مهاجرت لوازم شخصی است. قبل از مهاجرت به هر کشوری بنا به شرایط خود و کشوری که قصد مهاجرت به آن را دارید نیاز به همراه داشتن وسایلی خواهید داشت که ترجیحا بهتر است که وسایل مورد نیاز اولیه را با خود همراه داشته باشید نه وسایل اضافی که هم جاگیر هستند و هم هزینه بار برایتان خواهند داشت.

قبل از مهاجرت لازم است که آشنایی نسبی به شرایط آب و هوایی کشور مورد نظر داشته باشید بطور مثال اگر کشوری که قصد مهاجرت به آن را دارید سردسیر باشد همراه بردن لباس های گرم از ضروریات شماست. همچنین بستگی به هدف سفرتان می توانید اقلام مورد نیاز مهاجرت را قبل از سفرتان جمع آوری و بسته بندی نمایید. مثلا اگر در جریان مهاجرتتان قصد شرکت در همایش یا جلسات کاری را دارید لباس مخصوص بدین منظور را همراه داشته باشید.

مانند لباس، کفش، محصولات بهداشتی، زیورآلات و هر چیز دیگری که برای روزمره خود نیاز دارید. بهتر است لوازمی که در مقصدتان به راحتی در دسترس نیستند را با خود ببرید. لوازم شخصی که می توانید همراه داشته باشید به شرح زیر است:

 • چند دست لباس اضافی با توجه به آب و هوای کشور مقصد
 • البسه، پوشاک، کفش، دستکش، شال و چمدان
 • یک جفت کفش مناسب برای پیاده روی و طبیعت گردی
 • یک جفت کفش رسمی
 • لباس مناسب برای طبیعت گردی و گردش در شهر
 • لباس مناسب رسمی
 • تلفن همراه و شارژر – کابل شارژر یدک – پاور بانک
 • دوربین عکاسی
 • عینک آفتابی و عینک شخصی
 • وسایل شخصی الکترونیکی قابل حمل مانند لپ تاب، دوربین
 • دمپایی و سندل
 • هندزفری و هدفون
 • کتاب راهنمای سفر
 • دیکشنری
 • یک سری لوازم متفرقه برای سرگرمی ( کتاب، بازی های کوچک و قابل حمل و …)
 • اگر اهل ثبت خاطرات هستید، خودکار و دفترچه یادداشت همراه خود داشته باشید

اسباب منزل و لوازم خانگی

یکی از گزینه هایی که مهاجران در لیست وسایل ضروری قبل از مهاجرت در اختیار دارند این است که اسباب و اثاثیه ضروری منزلشان را نیز همراه خودشان ببرند. هنگام مهاجرت، اینکه کدام لوازم منزل را همراه ببرید بستگی به شرایط شخصی و ترجیحات شما دارد. اما در زیر لیستی از لوازم منزل را که معمولا مهاجرین با خود به کشور مقصد می برند را برای شما آورده ام:

1. اسباب و اثاثیه خانه: مانند مبلمان، تخت و فرش. بردن این لوازم می‌توانند هزینه‌بر و حجیم باشند، اما اگر ارزش احساسی برای شما دارند یا اینکه مبلمان و اثاثیه خانه‌ فعلی با سلیقه‌تان سازگار است، می‌توانید آن‌ها را همراه داشته باشید.

2. لوازم آشپزخانه: مانند ظروف، قابلمه‌ها، سماور، چای‌ساز، قهوه‌ساز و سایر وسایل آشپزخانه. این لوازم می‌توانند در آشپزخانه جدیدتان کمک بزرگی به شما باشند و هزینه خرید مجدد را کاهش دهند.

3. وسایل الکترونیکی: شامل تلویزیون، رادیو، لوازم خانگی ضروری (نظیر ماشین لباسشویی، یخچال، ماکروویو و غیره)، رایانه، تبلت و سایر وسایل الکترونیکی که نیاز دارید. در نظر داشته باشید که ممکن است استانداردها و سیستم برق در مقصدتان با محل زندگی فعلی تان متفاوت باشد، بنابراین وضعیت کابل ها و اتصالات را از این نظر نیز بررسی کنید.

4. لوازم خواب: شامل تشک، پتو، لحاف، بالش، روتختی و غیره. این لوازم ضروری برای راحتی خواب شما هستند و می‌توانید آن‌ها را همراه ببرید.

5. وسایل تزئینی و شخصی: اگر وسایل تزئینی و شخصی خاصی دارید که برای شما ارزش احساسی دارند، می‌توانید آن‌ها را همراه داشته باشید. از قبیل این وسایل می توان به آلبوم ها ، فیلمها و تصاویر خانوادگی، آثار هنری، اشیای آنتیک و کلاسیک، زیورآلات و غیره اشاره کرد.

اما گذشته از هزینه ها و دردسر های جابجایی لوازم خانه آیا این موارد واقعا جزء وسایل مورد نیاز برای مهاجرت هستند یا خیر؟ برای این سوال پاسخ قطعی و مشخصی وجود ندارد. گاهی برخی از وسایلی که در ایران هست در خارج از کشور وجود ندارند ، گاهی هم می توان برخی وسایل را با قیمت پایین تر و کیفیت بالاتر در کشور مقصد تهیه کرد. به همین دلیل مقاله لیست وسایل ضروری قبل از مهاجرت در این خصوص نمی تواند اظهار نظر قطعی بکند.

بیشتر بدانید!
اقامت دبی برای چه افرادی صادر می شود؟

توصیه ای که من به موکلین خودم دارم این است که در ابتدای ورود به کشور مقصد ابتدا یک منزل مبله را جهت سکونت اجاره کنند تا هم در زمان نیاز مشکل لوازم منزل نداشته باشند و هم اینکه بتوانند وقتی آنجا هستند حساب و کتاب کنند که واقعا چه لوازمی را احتیاج دارند و کدام وسایل ارزش جابجایی از کشوری به کشور دیگر را دارند.

در زمانی هم که تصمیم به بردن وسایل قطعی شد باید مسائل مهمی همچون امور گمرکی کشور مقصد ، قوانین و مقررات مالیاتی مربوط به لوازم خانه ، هزینه های حمل و نقل و … بررسی شوند تا ناخواسته اسیر مسائلی نشوید که برای شما دردسر بیهوده بتراشند. به نظر شما آیا همراه بردن وسایل منزل کار منطقی هست یا خیر؟

همراه داشتن پول نقد برای مهاجرت,لیست وسایل ضروری قبل از مهاجرت
همراه داشتن پول نقد برای مهاجرت

پول نقد و منابع مالی

یکی از موارد مهم در لیست وسایل مورد نیاز برای مهاجرت پیش بینی چگونگی تامین مالی شما و خانواده بعد از مهاجرت است. اما آیا همراه داشتن پول نقد در زمان مهاجرت ایده خوبی است یا خیر؟

بله، حمل پول نقد همراه خود به هنگام مهاجرت می‌تواند مفید باشد و در لیست وسایل ضروری قبل از مهاجرت حضور دارد. در زمان مهاجرت، دسترسی به پول نقد می‌تواند به شما در مواجهه با هزینه‌های اضافی، پرداختن به هزینه‌های اولیه و برخی وضعیت‌های غیرمنتظره کمک کند. در زیر توصیه‌هایی را برای حمل پول نقد به هنگام مهاجرت آورده‌ام:

1. تعیین وجه نقد میزان مورد نیاز: محاسبه کنید که چقدر پول نقد برای سفر و همچنین شروع زندگی در مقصد جدیدتان نیاز دارید. این شامل هزینه‌های مسکن، زندگی روزمره، خرید لوازم ضروری و غیره است. همین طور بررسی کنید که در مقصدتان چقدر زمان می‌برد تا به حساب بانکی محلی دسترسی پیدا کنید.

2. بررسی قوانین و مقررات: اطمینان حاصل کنید که میزان پول نقد مجاز در زمان ورود به کشور مقصد چقدر است. برخی از کشورها ممکن است محدودیت‌هایی برای حمل پول نقد داشته باشند. همچنین، احتمال سرقت یا گم شدن پول نقد را نیز در نظر بگیرید و برای آن اقدامات احتیاطی را انجام دهید. ما در گذشته میزان پول نقد مجاز در زمان ورود به کانادا و همچنین میزان پول نقد مجاز در زمان سفر به هلند را مورد بررسی قرار داده ایم. در خصوص

3. افتتاح حساب بانکی بین المللی قبل از مهاجرت: یکی از راههای که می توانید خطرات و موانع قانونی حمل پول نقد را کاهش بدهید این است که قبل از سفر برای افتتاح حساب بانکی بین المللی اقدام کنید. موسسه حقوقی بین المللی اریکه عدل در دپارتمان بانکی این خدمات را ارائه می دهد. این حسابها کارت بانکی ویزا کارت و مستر کارت هم در اختیار شما قرار می دهد که برای خرید ها و پرداخت همه هزینه ها حین سفر و حین زندگی در کشور مقصد برای شما راهگشا خواهد بود.

توصیه می‌شود که همیشه فقط به قدر نیاز مقداری از پول را به صورت نقد همراه داشته باشید و مابقی را در قالب حساب بانکی معتبر همراه خود ببرید. همچنین، در طول سفر و در زمان حضور در کشور مقصد نیز پول نقد را با دقت نگه دارید و در جای امن و مخفی نگهداری کنید.

لوازم الکترونیکی

شامل رایانه، تبلت، تلفن همراه، دوربین و سایر وسایل الکترونیکی که نیاز دارید. اطمینان حاصل کنید که با قوانین و مقررات مربوط به واردات این وسایل در مقصدتان آشنا هستید.

زمانیکه لوازم شخصی الکترونیکی مثل لب تاب ، کامپیوتر یا گوشی موبایل را همراه می برد مطمئن شوید که محتویات این دستگاه ها با قوانین و مقررات کشور مقصد همخوانی دارند. به طور مثال مطمئن شوید که دستگاههای شما عاری از هر گونه نرم افزار کرک شده یا غیر قانونی است. همچنین ویدئو ها و سایر محتوا ها را نیز چک کنید که برای شما مشکل قانونی پدید نیاورند.

بیشتر بدانید!
شرایط قانونی ایجاد کسب و کار در آمریکا
داروها و محصولات بهداشتی در زمان مهاجرت
داروها و محصولات بهداشتی در زمان مهاجرت

داروها و محصولات بهداشتی

در صورت نیاز به داروهای خاص یا محصولات بهداشتی خاص، اطمینان حاصل کنید که مقدار کافی از آن‌ها را به همراه دارید.

اگر به قصد درمان به کشور دیگری می روید ضروریات قبل از مهاجرت برای شما این موارد هستند تمامی مدارک و سوابق پزشکی خود را همراه داشته باشید مانند نسخه، تصاویر اسکن، دارو، نتایج آزمایشات و عکس های رادیولوژی، آدرس بیمارستان یا مطب در کشور مورد نظر، مشخصات تماس پزشک خود، وسایل شخصی بهداشتی مانند کیسه آب جوش، دما سنج و تب سنج.

 • داروهای ضروری مانند مسکن
 • وسایل بهداشتی شخصی مسواک، نخ دندان، کرم های مرطوب کننده
 • کرم و داروی ضد حساسیت
 • لوازم آرایشی شخصی
 • کرم ضد آفتاب و مرطوب کننده
 • الکل، پد الکلی و ماسک

مدارک و قرارداد های بیمه

اگر بیمه‌های مختلفی دارید، مانند بیمه سلامت، بیمه مسافرتی و…..، بهتر است علاوه بر قراردادها و گواهی ها کپی‌هایی از آن‌ها را نیز به همراه داشته باشید.

حادثه هیچ گاه خبر نمی کند و واقعیت این است که هزینه های درمان و بیمارستان در کشورهای خارجی بدون بیمه می تواند بسیار سرسام آور باشد. در همان روزهای اول بعد از مهاجرت هم به فکر باشید تا در کشور مقصد از سیستم بیمه بهره مند شوید و اقدامات لازم را در این خصوص در اسرع وقت انجام بدهید.

پرسش و پاسخها

برخی از پرسش و پاسخ ها را اینجا ببینید و اگر شما هم سوالی دارید میتوانید در بخش نظرات همین مقاله یا در انجمن حقوقی و مهاجرتی اریکه عدل مطرح کنید.

آیا تایید همه مدارک در سفارت کشور مقصد اهمیت دارد؟

مدارک تایید شده در سفارت می توانند کارهای شما را چندین ماه جلو بیندازد اما این به این معنی نیست که همه مدارک باید تایید شوند. تایید مدارک در سفارت بین 25 تا 35 یورو در کشورهای اروپایی هزینه دارد. بنابراین باید دقیقا بدانید که کدام مدارک را به تایید سفارت برسانید. در این خصوص باید با وکلا مشورت کنید.

آیا می توانم همه لوازم منزلم را به کشور مقصد ببرم؟

بله برای این منظور هیچگونه محدودیتی نیست اما برای تصمیم گیری در این خصوص بهتر است تحقیقات کافی انجام بدهید. شاید وسایلی باشند که آنجا نیاز نداشته باشید یا اینکه هزینه بردن آنها از هزینه خریدن آنها در کشور مقصد بیشتر شود. با این حال بردن بخشی از وسایل ممکن است شما را از لحاظ اقتصادی جلو بیاندازد.

چه میزان پول نقد می توانم بعد از مهاجرت با خود ببرم؟

در خصوص این موضوع در هر کشوری ممکن است قواعد و مقررات متفاوتی وجود داشته باشد اما به طور معمول در اروپا میزان پول نقد مجاز در زمان ورود 10 هزار یورو است. همچنین در کانادا ما محدودیت 10 هزار دلار کانادایی را داریم و... حتما در این خصوص تحقیقات کافی را انجام بدهید.

نتیجه گیری

توصیه می‌شود قبل از مهاجرت، تحقیقات کاملی در خصوص کشور مقصد ، شرایط زندگی ، آب و هوا ، فرهنگ ، هزینه خرید لوازم و … داشته باشید تا بتوانید به بهترین شکل خودتان لیست وسایل ضروری قبل از مهاجرت را با توجه به کشور مقصد تهیه کنید. در این خصوص می توانید از منابع آنلاین استفاده کنید یا اینکه با سفارت و مقامات مهاجرتی کشور مقصد خود در تماس باشید تا دقیقاً بفهمید که چه وسایلی را می‌توانید ببرید و آیا محدودیتی در این زمینه وجود دارد یا خیر.

تهیه وسایل و اقلام مورد نیاز برای مهاجرت به هر کشوری بستگی به فرهنگ و شرایط مهاجر دارد اما همراه داشتن برخی وسایل کاملا ضروری می باشد مانند وسایل بهداشت شخصی، دارو، پاسپورت، پول و پوشاک. علاوه بر این اقلام داشتن مدارکی مانند گواهینامه بین المللی، سند ازدواج و یا هر سندی مرتبط با سفر می تواند کاربردهای فراوانی برایتان داشته باشد. همچنین توجه به نکات مهم قبل از مهاجرت مانند آشنایی با زبان و فرهنگ کشور مورد نظر نیز توصیه میشود.

اما در صورت نیاز به جزئیات بیشتر درباره وسایل ضروری یا قانونی مورد نظر به منظور مهاجرت و نکات مهم قبل از مهاجرت به هر کشوری از شما دعوت می کنیم موضوعتان را در انجمن حقوقی و مهاجرتی اریکه عدل که میزبان بیش از 2600 سوال و جواب است مطرح کنید. با گفتگو با هم می توانیم به نتایج بسیار خوبی برسیم.

ارزیابی هوشمند مهاجرتی!

ارزیابی مهاجرتی بر اساس سالها تجربه وکلا + ارائه نتیجه در لحظه بدون نیاز به انتظار

مشاوره مهاجرتی
با اهل فن!

جای سوال شما بین 2600+ موضوع مطرح شده در انجمن مهاجرتی اریکه عدل خالیست! 

این مطلب به کارتون اومد؟
استفاده از تجربه ها
2600+
گفتگو و
تبادل نظر
در انجمن مهاجرتی آنلاین اریکه عدل
با وکلا و افراد دارای تجربه گفتگو کنید....
موارد مرتبط برای بررسی بیشتر:
مشترک خبرنامه ما شوید!
آخرین آپدیت ها را بگیرید و از بهترین ها بیاموزید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به اطلاعات بیشتر دارید؟

با بهترین وکلای ما وقت آنلاین رزرو کنید یا اینکه سوال خود را در سامانه مشاوره اینترنتی مطرح کنید...

در اریکه عدل بیشتر از 1200 مطلب حقوقی و مهاجرتی منتشر شده.
ما به شما کمک می کنیم که خیلی سریع چیزی که لازم دارید را پیدا کنید...

چون نظر شما مهمه! اطلاعات این صفحه کاربردی بود؟