منو

موسسه حقوقی اریکه عدل

کارهای مهم قبل از مهاجرت به کانادا

کارهای مهم قبل از مهاجرت به کانادا , اقدامات مهم قبل از رفتن به کانادا
کارهای مهم قبل از مهاجرت به کانادا , اقدامات مهم قبل از رفتن به کانادا
در این مقاله که به قلم محمد مسعودی ، وکیل مهاجرت نوشته شده است شما با کارهای مهم قبل از مهاجرت به کانادا مثل آمادگی زبانی ، فراهم کردن محل اسکان موقت ، آمادگی جهت یافتن کار ، آشنایی با سیستم تحصیلی ، تهیه بیمه خصوصی و ... آشنا می شوید.

فهرست مطالب

آخرین مقالات در ایمیل شما

با خبرنامه ما به روز باشید!

اگر ویزای شما در آمده و در حال آماده شدن برای سفر هستید نیاز است که حتما چک لیست کارهای مهم قبل از مهاجرت به کانادا را بررسی کنید. حتی اگر هنوز در مراحل اقدام و اپلای قرار دارید هم بد نیست که با در ذهن داشتن این چک لیست آمادگی خودتان را هر چه بیشتر افزایش دهید تا یک ورود با آرامش به کانادا داشته باشید و زندگی جدید موفقی را استارت بزنید.

نکات این مقاله در ویدئوی زیر نیز بررسی شده اند که میتوانید تماشا کنید:

 

بحث آمادگی زبانی

اولین و مهم ترین بحثی که در لیست کارهای مهم قبل از مهاجرت به کانادا همیشه حضور دارد ، ماجرای آمادگی زبانی است. همانطور که میدانید  کانادا دو زبان رسمی دارد: انگلیسی و فرانسه. شما برای اینکه بتوانید از پس زندگی روزمره خود در کانادا بر بیایید حتما باید به یکی از این دو زبان تسلط نسبی داشته باشید.

درست است که تقویت مهارت های زبانی در انگلیسی یا فرانسه نیاز به زمان ، انرژی و سطح بالایی از تعهد دارد اما بدست آوردن این مهارت ها برای اینکه بتوانید به شکل موفقی در کانادا مستقر شوید و یک کار خوب پیدا کنید، ضروری است.

بعضی از برنامه های مهاجرتی کانادا نیاز به امتیاز مشخص و مدرک زبان در آزمون های معتبر دارند ، اما اگر از طریق دیگری در حال رفتن به کانادا هستید و سطح زبان شما خوب نیست، روی آن حسابی وقت بگذارید و آن را تقویت کنید.

در ادامه لیست مقالاتی را می آوریم که میتوانید بخوانید. اینها مسیر راه را برای شما هموار تر می کنند:

اما اینکه زبان یاد بگیرید را همه گفته اند، نکته اصلی ناگفته این است که من چه زبانی برای مهاجرت به کانادا باید یاد بگیرم؟ اینکه چه زبانی یاد بگیرید بستگی به سلیقه شما دارد اما مهم تر از آن ارتباط عمیق تری با این موضوع دارد که شما قرار است کجای کانادا زندگی کنید؟!

خلاصه اگر بگوییم زبان انگلیسی ، زبان غالب است که در اکثر استان ها و شهرهای کانادا صحبت می شود. اما در استان کبک این ماجرا متفاوت است و زبان اصلی این منطقه زبان فرانسوی است. اما با توجه به اینکه کانادا یک کشور دو زبانه است استانهای دیگری هم وجود دارند که در آنها زبان فرانسه رواج دارد از قبیل اونتاریو ، مانیتوبا ، نیو بزانزویک و سایر بخشهای کانادا… البته بماند که در خود استان کبک هم جامعه بزرگی از انگلیسی زبانان وجود دارد.

بنابراین نکته طلایی این بخش این است که شما باید تحقیقات کاملی در مورد محل زندگی جدید خود در کانادا انجام بدهید و ببینید که در آن منطقه چه زبانی بیشتر از دیگری صحبت می شود و همان را در برنامه یادگیری خود قرار بدهید.

آماده کردن مدارک مورد نیاز در کانادا
آماده کردن مدارک مورد نیاز در کانادا

آماده کردن مدارک مورد نیاز

مورد دوم در چک لیست کارهای مهم قبل از مهاجرت به کانادا موضوع آماده سازی مدارک است. اطمینان حاصل کنید که کلیه مدارکی که شما و اعضای خانواده تان قرار است در کانادا به آنها نیاز داشته باشند را همراه خود داشته باشید. مواردی که به عنوان مثال می شود به آنها اشاره کرد عبارتند از:

 •  شناسنامه ها
 • پاسپورت ها
 • دانشنامه ها ، مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات
 • سوابق پزشکی و دندانپزشکی
 • سند ازدواج یا طلاق
 • گواهی نامه بین المللی رانندگی
 • مدرک حضانت فرزندان یا فرزندخواندگی اگر موجود است.
 • و سایر مدارک رسمی
بیشتر بدانید!
مدارک ضروری قبل از مهاجرت به کانادا در 2023

ما پیش از این در مقاله مفصل مدارک ضروری قبل از مهاجرت به کانادا به طور کامل تمامی مدارک مورد نیاز شما را بررسی کرده ایم.

واقعیت این است که دسترسی به این مدارک بعد از اینکه ایران را ترک کردید و به کانادا آمدید می تواند کاری باشد بس سخت و مشکل ساز! به خاطر همین است که بحث مدارک یکی از مهم ترین کارهای مهم قبل از مهاجرت به کانادا به شمار می رود.

اگر قرار است یکی از اعضای خانواده شما بعد از شما و در تاریخی دیگر به کانادا سفر کند ، یادتان باشد که یک کپی از مدارک او به همراه خود داشته باشید. ممکن است به هر دلیلی شما به این اسناد قبل از رسیدن عضو خانواده احتیاج پیدا کنید.

نکته دیگری که در خصوص مدارک در چک لیست کارهای مهم قبل از مهاجرت به کانادا باید در نظر داشته باشید بحث ترجمه رسمی مدارک است. به عنوان یک قاعده کلی هر مدرکی که به زبان فارسی است باید به طور رسمی به انگلیسی یا فرانسه ترجمه شود. در خصوص مدارک اعضای خانواده که بعدا به کانادا می آیند هم حتما یک نسخه ترجمه رسمی شده از مدارک با خود ببرید و به اسکن و کپی اکتفا نکنید. اینجا میتوانید لیست دار الترجمه های رسمی تهران را ببینید. خاطرتان باشد که حتما اصل کلیه مدارک هم پیشتان باشد.

ارزیابی مهاجرت ؟ به همین راحتی!

فرمهای ارزیابی مهاجرت هوشمند رو بر اساس سالها تجربه در برنامه های مهاجرتی کشورهای مختلف تهیه کردیم. ارزیابی شو و در لحظه هم نتیجه رو ببین! در کنار اینا پنل سام اریکه عدل امکانات فوق العاده دیگه هم داره که فقط خودت باید تجربه کنی!

فراهم کردن محل اسکان موقت

از جمله کارهای مهم قبل از مهاجرت به کانادا این است که مکانی را برای اسکان موقت خود تا زمانی که منزل خود را تهیه میکنید ، ترتیب بدهید. شما می توانید در روزهای اول رسیدن به کانادا در خانه بستگان یا دوستان بمانید یا اگر این موضوع امکان پذیر نیست باید یک هتل یا هاستل ترجیحا در مرکز شهر رزرو کنید.

تلاش کنید که حداقل 3 یا 4 هفته قبل از تاریخ سفر به کانادا این رزرو را انجام بدهید. رزرو از قبل به شما اجازه می دهد که قیمت های بهتری در دسترس شما باشد و بتوانید حتی اتاق های بهتر با هزینه کمتر نیز داشته باشید.

این روزها با وبسایت های رزرو هتل مشکلی در پیدا کردن اقامتگاه موقت خود ندارید ولی حواستان به هتل ها و هاستل هایی که قیمت خیلی پایین دارند باشد، اینها ممکن است در منطقه های خیلی بد باشند یا اینکه استانداردهای خیلی ضعیفی داشته باشند. بنابراین به این مورد هم در لیست کارهای مهم قبل از مهاجرت به کانادا توجه ویژه داشته باشید.

کار پیدا کردن در کانادا
کار پیدا کردن در کانادا

آماده پیدا کردن کار در کانادا شوید

از جمله موارد حیاتی در لیست کارهای مهم قبل از مهاجرت به کانادا  این است که خودتان را برای پیدا کردن یک شغل مناسب آماده کنید. تامین هزینه های زندگی خودتان و خانواده تحت سرپرستی بستگی به این دارد که شما بتوانید هر چه سریع تر کار پیدا کنید یا خیر.

فقط یادتان باشد که معمولا کارهایی که افراد در بدو ورود به کانادا پیدا می کنند ، معمولا باب میل شان نیست! اما یادتان باشد که تقویت توانایی ها و مهارت ها و همینطور بدست آوردن تجربه کار کانادایی مساله ای زمان بر است که باید خودتان را برای آن آماده کنید.

بیشتر بدانید!
ویزای کارآفرینی بریتانیا و استارت آپ کانادا

کارهایی که شما قبل از آمدن به کانادا می توانید انجام بدهید تا پیدا کردن کار برای شما آسان تر شود و به نوعی خودش یک لیست کارهای مهم قبل از مهاجرت به کانادا به شمار می رود:

 • کلیه مدارک تحصیلی و گواهینامه های حرفه ای تان را جمع آوری کنید.
 • در صورت امکان از کافرمایان قبلی نامه Recommendation (توصیه نامه)  بگیرید.
 • یادتان باشد که این مدارک را به انگلیسی یا فرانسه ترجمه کنید.

در خصوص این موضوع که چطور می توانید کاری کنید که مدارک تحصیلی و گواهینامه های تخصصی تان در کانادا به رسمیت شناخته شوند ، تحقیق کنید. همین که ویزای مهاجرتی شما در بیاید به این معنا نیست که مدارک شما هم به صورت اتوماتیک وار در کانادا به رسمیت شناخته خواهد شد. در چک لیست کارهای مهم قبل از مهاجرت به کانادا ، یادتان باشد که پروسه های مشخصی هست که شما باید طی کنید تا تحصیلات ، سوابق کار و … با استانداردهای کانادایی تطابق پیدا کنند. برای کسب اطلاع بیشتر در این خصوص میتوانید به این سایت مراجعه کنید.

در قدم بعدی ببینید که آیا شغل و حرفه شما در کانادا جزء مشاغل انتظام بندی شده است یا خیر. مشاغل مربوط به سلامت و درمان ، مهندسی و تجارت حرفه ای جزو مشاغل انتظام بندی شده در کانادا هستند و نیاز به مدارک و ارزیابی های مشخص در کانادا دارند تا بتواند در آنها مشغول به کار شوید.

البته اکثر مشاغل در کانادا جزء مشاغل انتظام بندی نشده هستند و شرایط استخدام را معمولا کارفرمایان کانادایی تعیین می کنند. شما باید خودتان را آماده کنید که در این مصاحبه های شغلی بهترین عملکرد را داشته باشید.

تشخیص طبقه بندی شغلتان در کانادا به شما کمک می کند که هم مدارک مورد نیاز را آماده کنید و هم خودتان آمادگی بیشتر داشته باشید تا در منطقه سکونت خود راحت تر کار پیدا کنید. در انتها باید توصیه کنیم که یاد بگیرید که چطور در کانادا به دنبال کار می گردند و برای آن درخواست می دهند. روشهای معمول را شناسایی کنید و آنها را امتحان کنید. برای شروع می توانید از وبسایت رسمی زیر شروع کنید:

www.jobbank.gc.ca

سوال داری؟ نظر بقیه رو می خوای؟

سوال و جواب با متخصص ها و کسایی که توی موضوعی که باهاش در چالشی صاحب تجربه هستن. تازه میتونی نظرسنجی راه بندازی تا بقیه توی تصمیم گیری بهت کمک کنن!

در خصوص سیستم تحصیلی کانادا تحقیق کنید

اگر شما قرار است ادامه تحصیل بدهید یا فرزندانی دارید که باید در کانادا به مدرسه یا دانشگاه بروند ، اقدام دیگر شما در لیست کارهای مهم قبل از مهاجرت به کانادا این است که در مورد نظام تحصیلی در این کشور اطلاعات بیشتری کسب کنید.

در کانادا ارائه خدمات تحصیلی وظیفه دولت در هر کدام از استان ها و مناطق کاناداست و اغلب مدارس انگلیسی و فرانسوی این کشور به طور دولتی تامین بودجه می شوند. مدارس و مراجع تحصیلی مختلفی برای سنین گوناگون در کانادا وجود دارد اما رفتن به مدرسه برای بچه های 5-6 ساله و نوجوانان 16-18 ساله در کانادا اجباری است و نمی توان از زیر بار این مسئولیت شانه خالی کرد.

به طور کلی نظام تحصیلی در سرتاسر کانادا یکسان است اما تفاوت های جزئی ممکن است استان به استان وجود داشته باشد. به همین دلیل وبسایتهای وزارتخانه ها و دپارتمان های آموزش و پرورش در این استانها باید منبع اصلی شما برای تحقیقات مستند باشد.

بیشتر بدانید!
تشریح اخذ تاییدیه مهاجرت به کانادا

نکته مهم در اینجا این است که باید حواستان به موعد ها و فرصت های ثبت نام در مدارس و مراجع تحصیلی باشد. این موضوع به شما کمک می کند که در زمان رسیدن به کانادا تاریخ های مهم را از دست ندهید. در لیست کارهای مهم قبل از مهاجرت به کانادا به این موضوع توجه ویژه داشته باشید.

بیمه خصوصی از جمله کارهای مهم قبل از مهاجرت به کانادا
تهیه بیمه خصوصی در کانادا

یک بیمه خصوصی در کانادا بخرید

گام بعدی در لیست کارهای مهم قبل از مهاجرت به کانادا این است که یک قرارداد بیمه خصوصی برای خودتان دست و پا کنید. البته کانادا یک سیستم سراسری درمانی دارد که هزینه های آن از محل مالیات ها تامین می شود. به این معنا که کانادایی ها می توانند به رایگان از این سیستم درمانی استفاده کنند. اما حواستان باشد که معمولا برای اینکه بتوانید از این خدمات استفاده کنید باید وارد صف انتظار شوید.

به همین خاطر است که شما باید یک بیمه خصوصی تهیه کنید تا حداقل سه ماه اولیه حضور شما در کانادا را پوشش بدهد. این بیمه به شما کمک می کند تا زمانی که به سیستم درمانی کانادا دسترسی پیدا می کنید هزینه های درمان و موارد اضطراری را بتوانید تامین کنید. به همین خاطر این مورد هم می تواند در لیست کارهای مهم قبل از مهاجرت به کانادا قرار بگیرد.

 

سایر کارهای مهم قبل از مهاجرت به کانادا

به غیر از موارد بالا که در چک لیست کارهای مهم قبل از مهاجرت به کانادا آمد ،  کارهای دیگری هم هست که می توانید برای آمادگی هر چه بیشتر قبل از مهاجرت به کانادا انجام بدهید:

 • در خصوص استان و شهری که قرار است در آن ساکن شوید اطلاعات بیشتری بدست بیاورید.
 • خودتان را برای آب و هوای کانادا در منطقه سکونت آماده کنید و اگر در پاییز یا زمستان به کانادا می رسید حتما لباس های گرم زمستانی به همراه داشته باشید.
 • با قوانین و مقررات کانادا آشنا شوید. نیازی نیست که حقوق دان شوید اما تا حد نیاز و به طور کلی با این موارد آشنایی پیدا کنید. همچنین حقوق خود در این کشور آشنا شوید. بدانید که همه افراد در کانادا با هم برابر هستند بدون توجه به هرگونه خصوصیت و ویژگی شخصی که داشته باشند.
 • بدانید که چه وسایلی می توانید با خود به کانادا ببرید. ما قبلا در مقاله وسایل شما قبل از مهاجرت به کانادا به طور مفصل به این موضوع پرداخته ایم.

 

نتیجه بحث

دانستن اینکه قبل از مهاجرت به کانادا باید چه کارهایی را انجام بدهید به شما کمک می کند که هر چه آسان تر با فرهنگ کانادا و محل جدید سکونت خود سازگاری پیدا کنید. جابجایی به کشور جدید و شروع یک زندگی تازه کار آسانی نیست و نیازمند برنامه ریزی و آمادگی است. اگر همه موارد بالا را به دقت انجام داده اید یادتان نرود که بعد از آن نگاهی به مقاله سوالات مصاحبه سفارت کانادا و آمادگی برای آن داشته باشید.

در این مقاله که به قلم محمد مسعودی ، وکیل مهاجرت نوشته شده است شما با کارهای مهم قبل از مهاجرت به کانادا مثل آمادگی زبانی ، فراهم کردن محل اسکان موقت ، آمادگی جهت یافتن کار ، آشنایی با سیستم تحصیلی ، تهیه بیمه خصوصی و … آشنا شدید. امیدوار هستیم که در زندگی جدید خود در کانادا موفق و پیروز باشید.

ارزیابی هوشمند مهاجرتی!

ارزیابی مهاجرتی بر اساس سالها تجربه وکلا + ارائه نتیجه در لحظه بدون نیاز به انتظار

مشاوره مهاجرتی
با اهل فن!

جای سوال شما بین 2600+ موضوع مطرح شده در انجمن مهاجرتی اریکه عدل خالیست! 

این مطلب به کارتون اومد؟
استفاده از تجربه ها
2600+
گفتگو و
تبادل نظر
در انجمن مهاجرتی آنلاین اریکه عدل
با وکلا و افراد دارای تجربه گفتگو کنید....
موارد مرتبط برای بررسی بیشتر:
مشترک خبرنامه ما شوید!
آخرین آپدیت ها را بگیرید و از بهترین ها بیاموزید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به اطلاعات بیشتر دارید؟

با بهترین وکلای ما وقت آنلاین رزرو کنید یا اینکه سوال خود را در سامانه مشاوره اینترنتی مطرح کنید...

در اریکه عدل بیشتر از 1200 مطلب حقوقی و مهاجرتی منتشر شده.
ما به شما کمک می کنیم که خیلی سریع چیزی که لازم دارید را پیدا کنید...

چون نظر شما مهمه! اطلاعات این صفحه کاربردی بود؟