منو

موسسه حقوقی اریکه عدل

مزایا و کارکرد کد سوئیفت

مزایا و کارکرد کد سوئیفت
مزایا و کارکرد کد سوئیفت
سوئیفت (swift) انجمن ارتباط مالی بین بانکی بین المللی است که از حروف اول عبارت "the society for worldwide interbank financial telecommunication" مشتق شده و مرکز آن در کشور بلژیک است. این انجمن به صورت موسسه و به شکل تعاونی فعالیت میکند . بعد از خاتمه جنگ جهانی دوم به ویژه در اواخر دهه 1950تجارت جهانی به سرعت شروع به رشد و شکوفایی کرد و به موازات آن بین بانکی افزایش یافت اما رعایت نکردن استاندارد های بین المللی در محاورات بین بانکی سبب آشفتگی در پرداخت های بین المللی و افزایش هزینه های بانکی شد.

فهرست مطالب

آخرین مقالات در ایمیل شما

با خبرنامه ما به روز باشید!

آشنایی با کد سوئیفت یا مزایا و کارکرد کد سوئیفت برای هر شخصی که امروزه در بازار بین المللی به فعالیت اقتصادی می پردازد امری واجب و ضروری است ، در این مطلب دپارتمان بانکی موسسه حقوقی اریکه عدل  به معرفی کد سوئیفت به عنوان رمزگشای تعاملات مالی بین الملل و بیان مزایا و کارکردهای آن می پردازیم .

رمزگشای تعاملات مالی

اتصال دوباره به شبکه سوئیفت را باید یکی از مسرت  بخش ترین دستاورد های برجام برای شبکه بانکی دانست دستاوردی که نه تنها سیستم بانکی کشور را به شبکه مالی و پولی  جهانی متصل کرد که سدی بزرگ را از پیش روی بخش های اقتصادی در تعامل با جهان برداشت. به همین بهانه مروری دوباره داشته ایم به اینکه سوئیفت چیست و چرا حائز اهمیت است  و چه کارکرد هایی دارد.

ارائه کد SWIFT اریکه عدل ، کد سوئیفت ، سوئیفت کد ، آشنایی با کد سوئیفت ، مزایا و کارکردهای سوئیفت

سوئیفت چیست؟

سوئیفت (swift) انجمن ارتباط مالی بین بانکی بین المللی است که از حروف اول عبارت “the society for worldwide interbank financial telecommunication” مشتق شده و مرکز آن در کشور بلژیک است. این انجمن به صورت موسسه و به شکل تعاونی فعالیت میکند . بعد از خاتمه جنگ جهانی دوم به ویژه در اواخر دهه 1950تجارت جهانی به سرعت شروع به رشد و شکوفایی  کرد  و به موازات آن بین بانکی افزایش یافت اما رعایت نکردن استاندارد های بین المللی در محاورات بین بانکی سبب آشفتگی در پرداخت های بین المللی و افزایش هزینه های بانکی شد.

از این رو در اوایل دهه 1960 حدود 60 بانک بزرگ اروپایی و آمریکایی به این فکر افتادند که چگونه میتوان پیام های بین بانکی را به نحوه ی طرح ریزی و استاندارد کرد که اتوماسیون سیستم بانکی بین المللی را به همراه داشته باشد. در دسامبر سال 1967  هفت بانک معتبر از کشور های آمریکا . اتریش . انگلستان . دانمارک . سوئیس . فرانسه و هلند مطالعه ای را شروع و در سال 1971 . 73 بانک از ین کشور ها هزینه مطالعه را تقبل کردند .

بیشتر بدانید!
کاربرد اتصال حساب بین المللی به پیونیر و یا هایپروالت

این مطالعه به همت گروهی از متخصصان  و به مدت یک سال طول کشید  و نتایج آن در سال 1972 ارائه شد . در نهایت در ماه می 1973 سوئیفت با عضویت 239 بانک از 15 کشور در شهر la hulpe  در نزدیکی بروکسل پایتخت کشور بلژیک تاسیس شد . در حال حاظر بالغ بر 178 کشور و  6 هزار بانک و موسسه  مالی در سراسر دنیا عضو شبکه سوئیفت هستند . کشور های آمریکا . هلند . هنگ کنگ و انگلیس نیز به عنوان مراکز پشتیبانی مشتریان  در این زمینه فعالیت دارند.

 

سوئیفت کد چیست؟

سوئیفت کد ( swift cod ) یک نوع علامت انحصاری برای شناسایی بانک ها است . این کد برای انتقال وجه بین بانک ها به ویژه انتقال وجه بین المللی و ارسال حواله ارزی استفاده میشود همچنین بانک ها با استفاده از بستر سوئیفت  به یکدیگر پیغام میدهند . کد سوئیفت از 8 الی 11 کاراکتر تشکیل شده است زمانی که کد سوئیفت 8 رقمی داده میشود  منظور بانک عامل مورد نظر است و شعبه را مشخص نکرده است .

 

  • چهار کاراکتر اول کد سوئیفت : معرف کد بانک است که تنها میتواند حروف باشد .
  • دو کاراکتر دوم : معرف کشور بانک است به طور مثال برای ایران IR  است .
  • دو کاراکتر سوم :  کد موقعیت مکانی بانک است .
  • سه کاراکتر آخر : کد شعبه بانک است که بدون این کد نیز شماره سوئیفت کامل است و  این مورد انتخابی است .

 

مزایا و کارکرد کد سوئیفت

امروزه اهمیت سوئیفت به حدی است که شاید بتوان گفت که بدون سوئیفت مبادلات و نقل انتقالات پول در سطح بین المللی مبحثی امکان پذیر نیست و دی صورت نبود تجارت بین المللی  و مبادلات پولی بین المللی مشکل جدی مواجه میشود . در کل مزایا و کارکردهای سوئیفت  را میتوان به صورت زیر دسته بندی کرد :

1 . استاندارد بودن : قبل از اره اندازی این شبکه تبادل پیام های مالی توسط تلکس انجام میشد  و پیام های مالی با استفاده از برداشت دریافت کننده از پیام تعبیر میشد . ولی اکنون با استفاده از پیام های سوئیفت  تعبیر و تفاسیر پیام های مالی کاملا یکسان است .

بیشتر بدانید!
آی بن IBAN ، تعریف و ساختار

2 . سرعت : با توجه به اینکه پیام ها از طریق شبکه ارسال میشود کمتر از چند ثانیه پس از ارسال پیام گیرنده آنرا دریافت خواهد کرد این روش سبب تسریع در نقل و انتقال وجه خواهد شد .

3 . قابلیت اطمینان : با عنایت به اینکه رمزنگاری و رمزگشایی تماما به وسیله شبکه انجام میشود و کاربر نقشی در رمزنگاری و رمزگشایی آن ندارد در نتیجه قابلیت اطمینان این شبکه برای کاربران آن رضایت بخش است و کاربران کاملا به این شبکه اعتماد دارند .

تماما به وسیله شبکه انجام میشود و کاربر نقشی در رمزنگاری و رمزگشایی آن ندارد در نتیجه قابلیت اطمینان این شبکه برای کاربران آن رضایت بخش است و کاربران کاملا به این شبکه اعتماد دارند .

4 . گستردگی : هم اکنون بالغ بر 2800 بانک ( شامل 150 بانک از آمریکا و بقیه از سایر کشور های جهان ) عضو سوئیفت هستند البته این تعداد علاوه بر سایر کاربران مانند موسسات مالی ( که تا سال 2000 بالغ بر 6 هزار موسسه مالی که در 178 کشور جهان بوده است ) و همچنین دلالان سهام .

موسسات مدیریت سرمایه گذاری . سازمان های سپرده گذاری سهام و … بوده است . لازم به ذکر است با توجه به این که هم اکنون معاملات طلا هم از طریق این شبکه انجام میشوند روند گسترش آن را سریع تر از پیش کرده است .

5 . هزینه کم : خدمات سوئیفت سبب میشود هزینه نقل و انتقال مالی بسیار کاهش یابد . هم اکنون هزینه مخابره هر پیام سوئیفتی هر 325 حرف یا علامت برای ایران حدود 8 فرانک بلژیک است که در صورت استفاده از شبکه با ظرفیت کامل و بهینه ( توسط اداره های مرتبط با شبکه سوئیفت ) این هزینه را تا مقدار 5/5 فرانک بلژیک برای هر پیام قابل کاهش است . این در حالی است که به استناد برآورد و نظریه کارشناسان فنی هزینه سوئیفت کمتر از یک سوم هزینه مخابره پیام های مالی از طریق تلکس است .

بیشتر بدانید!
نقش وکلای بانکی بین المللی برای تامین سرمایه و افتتاح حساب

6 . امنیت : با ملاحظه حجم زیاد تبادل های مالی  ارزی و سهام که امروزه در سطح جهانی انجام میشود زیر ساخت اصلی این امور همواره تایید و تصدیق این ارتباطات از طریق یک مرجع معتبر ( طرف سوم ) نیازمند است . سوئیفت راه حل های متعددی به منظور تایید و تصدیق پیام ها به کاربران متعدد خود ارائه میدهد . با توجه به نقش بسیار مهم سوئیفت به عنوان مرکز پیغام رسانی به اعضای خود که میخواهند مبالغ زیادی از پول را رد و بدل کنند امنیت درون شبکه نقش حائز اهمیت و تعیین کننده ای دارد .

سوئیفت با استفاده از شبکه های اقتصادی خود و سیستم پیشرفته نرم افزاری و سخت افزاری تا کنون از عهده این عمل به خوبی برآمد و تا به حال خبر یا گزارشی مبنی بر سوءاستفاده از این شبکه دریافت یا منتشر نشده است . از طرف دیگر این اعتبار امنیتی وقتی بیشتر میشود که بدانیم این شبکه متعلق به کشور خاصی نیست و همه کشور ها بسته به آمار های وارده و صادره میتوانند در این شبکه سهم داشته باشند.

 

 

برای اطلاعات بیشتر در مورد مزایا و کارکرد کد سوئیفت میتوانید اگر سوالی دارید از طریق مشاوره آنلاین با ما در ارتباط باشید و یا از طریق آموزشگاه اریکه عدل کلاس های وکلا را شرکت کنید تا اطلاعات کامل درباره انواع قراردادهای بین المللی مطلع شوید و یا از طریق تماس با ما میتوانید جلسه حضوری تنظیم نمایید تا از مشاوره وکلای متخصص این حوزه بهره بگیرید.

در صورتیکه هم که قصد سرمایه گذاری در کشورهای دیگر را دارید با دانلود اپلیکیشن اینوستایم برند زیر مجموعه موسسه حقوقی بین المللی اریکه عدل از ریز جزییات اطلاعات هر مورد در شرکت سرمایه گذاری اینوستایم (Investime) باخبر شوید.

ارزیابی هوشمند مهاجرتی!

ارزیابی مهاجرتی بر اساس سالها تجربه وکلا + ارائه نتیجه در لحظه بدون نیاز به انتظار

مشاوره مهاجرتی
با اهل فن!

جای سوال شما بین 2600+ موضوع مطرح شده در انجمن مهاجرتی اریکه عدل خالیست! 

این مطلب به کارتون اومد؟
استفاده از تجربه ها
2600+
گفتگو و
تبادل نظر
در انجمن مهاجرتی آنلاین اریکه عدل
با وکلا و افراد دارای تجربه گفتگو کنید....
موارد مرتبط برای بررسی بیشتر:
مشترک خبرنامه ما شوید!
آخرین آپدیت ها را بگیرید و از بهترین ها بیاموزید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به اطلاعات بیشتر دارید؟

با بهترین وکلای ما وقت آنلاین رزرو کنید یا اینکه سوال خود را در سامانه مشاوره اینترنتی مطرح کنید...

در اریکه عدل بیشتر از 1200 مطلب حقوقی و مهاجرتی منتشر شده.
ما به شما کمک می کنیم که خیلی سریع چیزی که لازم دارید را پیدا کنید...

چون نظر شما مهمه! اطلاعات این صفحه کاربردی بود؟