منو

موسسه حقوقی اریکه عدل

ویژگی ها و وظایف وکیل خوب و حرفه ای

ویژگی ها و وظایف وکیل خوب و حرفه ای
ویژگی ها و وظایف وکیل خوب و حرفه ای
امروز می خواهیم درخصوص یک وکیل خوب و ویژگی های او به صحبت بنشینیم . همانطور که واقف هستید وکالت از جمله مشاغل آزاد است اما تفاوت بزرگی با دیگر مشاغل آزاد دارد و آن شان و جایگاه این شغل است . شغل وکیل به دلیل مسئولیت بالایی که دارد و اعتمادی که مردم در وی سرمایه گذاری می کنند شان خاصی داشته و از جایگاه مقدسی برخوردار است . همانا این تفاوت برجسته ، شغل وکالت دادگستری را از سایر مشاغل آزاد جدا می کند . وکیل خوب در صورتی می توان گفت کارش را به نحو احسن انجام داده که مساله موکل را مساله خودش محسوب کند و در حدی برای کار موکل دغدغه داشته باشد که نسبت به کار خود دارد.

فهرست مطالب

آخرین مقالات در ایمیل شما

با خبرنامه ما به روز باشید!

امروز می خواهیم درخصوص یک ویژگی ها و وظایف وکیل خوب و حرفه ای به صحبت بنشینیم . خیلی ها می خواهند بدانند معیار انتخاب بهترین وکیل چیست . وکیل حرفه ای و وکیل متخصص باید ویژگی های منحصر بفردی داشته باشد . همانطور که واقف هستید وکالت از جمله مشاغل آزاد است اما تفاوت بزرگی با دیگر مشاغل آزاد دارد و آن شان و جایگاه این شغل است .

شغل وکیل به دلیل مسئولیت بالایی که دارد و اعتمادی که مردم در وی سرمایه گذاری می کنند شان خاصی داشته و از جایگاه مقدسی برخوردار است . همانا این تفاوت برجسته ، شغل وکالت دادگستری را از سایر مشاغل آزاد جدا می کند . وکیل خوب در صورتی می توان گفت کارش را به نحو احسن انجام داده که مساله موکل را مساله خودش محسوب کند و در حدی برای کار موکل دغدغه داشته باشد که نسبت به کار خود دارد.

ویژگی ها و وظایف وکیل خوب و حرفه ای

هرچند وکالت تعهد به وسیله است به این معنی که وکیل موظف است تمام تلاش خود را برای دفاع مناسب از موکل به کار بندد و قانونا مسوولیتی در رسیدن به نتیجه ندارد و در واقع تضمینی جهت دستیابی به نتیجه نمی دهد؛ اما یک وکیل حرفه ای و وکیل متخصص باید در مقابل موکل پاسخگو باشد و این جریان معیار سنجش اعتبار وکیل در جامعه است و اینجاست که وکالت از دیگر مشاغل آزاد جدا شده و احساس مسوولیت به همراه دقت بالا مهم ترین اصل وکالت است.

ویژگی های وکیل خوب ، وکیل خوب ، وکیل حرفه ای ، وکیل متخصص ، وکیل مجرب ، وکیل دادگستری

در درجه اول اهمیت شرافت کاری و حرفه ای این شغل باید ملاک قرار گیرد. در صورتی که وکیل در مقابل کاری که انجام می دهد احساس مسوولیت نداشته باشد شرافت شغلی را رعایت نکرده است. زمانی که افراد به دنبال یک وکیل خوب می گردند، ضمن اینکه وکیل مورد نظر آنها وکیلی است که دانش و آگاهی و مهارت لازم را داشته باشد به دنبال یک وکیل قابل اعتماد نیز هستند.

وکیل میبایست حس اعتماد و اطمینان را در موکل ایجاد کند و  نباید صرفا از نقطه نظر مادیات به قضیه نگاه کند بلکه باید اجرای قانون و عدالت و رسیدن حق به حق دار را چراغ راه خود قرار دهد . اوست که باید در ابتدا پی ببرد که موکل راست می گوید یا نه و سپس به حمایت از وی برخیزد. یک وکیل خوب علاوه بر دانش و مهارت لازمه بر نقاط ضعف و قوت موکل خود و جزئیات پرونده آگاه است.

 

وکیل خوب باید تلاشگر باشد

هیچ کس یک وکیل مدافع تنبل وکاهل نمی خواهد از ویژگی های یک وکیل خوب این است که بسیارزحمت کش و تلاشگر  باشد و به صورت مداوم و مستمر امور قضایی موکلین را در مراجع مربوطه پیگیری و تعقیب کند . در همین راستا بند 1 منشور حرفه ای موسسه حقوقی اریکه عدل  تصریح می کند :

وکلا و مشاورین حقوقی موسسه حقوقی اریکه عدل باید در حل و فصل پرونده های واگذار شده به آنان از هیچ تلاشی فروگذار ننمایند . کلیه امور قضایی و غیر قضایی پرونده های ارجاع شده باید در اسرع وقت و در کم ترین زمان ممکن به انجام برسد .

 

وکیل حرفه ای باید حقوق دان و متخصص باشد

در این حرفه ما یک حقوق دان داریم و یک حقوق خوان ! باید حواستان را جمع کنید که وکیل حقوق خوان نصیب شما نشود . شما میخواهید یک وکیل مدافع داشته باشید که معلومات کافی در امور قانونی و قضایی داشته باشد. که دراینصورت میتواند به شما مشاوره ورهنمایی مفید از نظر قانون نماید.

یک وکیل خوب می تواند ساعت ها با قاضی پرونده در خصوص موضوع پرونده و مبانی حقوقی آن بحث نماید و با استدلالهای دقیق و علمی خود او را به چالش بکشاند . وکیل میبایست درمورد سایر رشته ها هم اطلاعاتی کسب کند، اطلاعاتی که به کار آیند و در جریان دادرسی تاثیرگذار باشند. هرچه علم و دانش وکیل در زمینه های مختلف بیشتر باشد در زمان دادرسی و دفاع در صحن دادگاه روند بهتری را طی کند.

بیشتر بدانید!
آیین دادرسی مدنی چیست

به منظور اطمینان از داشتن شرایط علمی و تخصصی وکلا در اریکه عدل ، بند 2  منشور حرفه ای موسسه حقوقی اریکه عدل  چنین مقرر کرده است :

وکلا و مشاورین حقوقی موسسه حقوقی بین المللی اریکه عدل متعهد هستند همواره در زمینه ارتقا و بهبود سطح دانش حقوقی و قضایی خود در تلاش و ممارست باشند . ضرورت پیش گفته علاوه بر جاری بودن در مبانی علم حقوق در تجربه و تخصص عملی وکلا نیز جاری وساری خواهد بود . به منظور اطمینان از این موضوع ، آزمون ها و مصاحبه های علمی ، تخصصی و تجربی در طول خدمت ، بدون هماهنگی قبلی توسط دفتر مرکزی اجرا خواهد شد .

 

وکیل مجرب باید اخلاق حسنه داشته باشد

شما نمیخواهید وکیل مدافعی داشته باشید که بداخلاق وسنگدل باشد. شما کسی رامیخواهید که به شما مهربان بوده وباشما احساس همدردی داشته باشد . شما ممکن است از قبل اسیر پریشانی و پشیمانی در خصوص واقعه مورد نظر باشید وکیل نباید شما را ملامت کند بلکه باید به دنبال چاره جویی و پیدا کردن راهی برای حل مشکل باشد .

به بند 3 منشور حرفه ای موسسه حقوقی اریکه عدل  توجه بفرمایید :

کلیه پرسنل موسسه اریکه عدل موظف هستند در حفظ اخلاق حسنه و خوش رویی با موکلین و مشتریان و به طور کل مراجعان مجموعه کوشش نمایند . وکلا موظفند ضمن حفظ اخلاق حرفه ای وکالت ، در همدلی وهمدردی با موکلین و مشتریان مساعی لازم را به کار بندند .

 

وکیل خوب باید با حوصله باشد

موکل حق دارد از کلیه ابعاد پرونده خود آگاه باشد لذا این وظیفه وکیل دادگستری به عنوان یک وکیل حرفه ای است که او را از چند و چون ماجرا آگاه ساخته و با حوصله و دقت موضوعات را برای شما شرح دهد . شما باید بدانید دقیقا کجا ایستاده اید و به کجا قرار است بروید . وکیل خوب در واقع یک وکیل با حوصله است که در کلیه مراحل کار با اطلاع رسانی به موکل با همفکری او به دفاع و پیشروی در پرونده قضایی ادامه می دهد .

گاهی رخ می دهد که وکلا به دلیل حضور در دادگاه ها نمی توانند پاسخگوی موکل باشند یا در خصوص جزئیات پرونده اطلاع رسانی کنند ، به همین دلیل است که موسسه حقوقی بین المللی اریکه عدل با راه اندازی ” خانه موکلین ” ضمن تشکیل حساب کاربری محرمانه برای موکل ، کلیه جزئیات قضایی و مالی پرونده را در بستر اینترنت اطلاع رسانی می کند .

بند 4 منشور حرفه ای موسسه حقوقی اریکه عدل :

کلیه وکلا و مشاورین حقوقی موسسه حقوقی اریکه عدل متعهد هستند به صورت مرتب و منظم گزارش کلیه اقدامات پرونده های ارجاعی را به واحد خانه موکلین موسسه تقدیم دارند . همچنین ارائه گزارش ریز مالی مخارج پرونده به واحد فوق الاشعار ضروری است . اطلاعات جمع آوری شده بدون فوت وقت در حساب کاربریی محرمانه موکل درج خواهد شد

 

وکیل خوب باید در دسترس باشد

درست است که وکلا در مراجع قضایی و غیر آن اجازه دسترسی به تلفن خود را ندارند اما این قضیه نباید مانع دسترسی راحت موکل به آنها شود . گاهی موکل یک سوال ضروری دارد که باید از وکیل خود بپرسد یا اینکه می خواهد در جریان موضوع خاصی قرار بگیرد . یکی از فلسفه های تاسیس سامانه خانه موکلین در اریکه عدل پشتیبانی سریع از موکلین در خصوص سوالات و ابهامات ایشان بوده است . هر موکل در حساب کاربری محرمانه خود ، به بخش پشتیبانی دسترسی دارد و می تواند با وکیل مسئول پرونده خود به صورت کاملا محرمانه مکاتبه کند . درخواست های پشتیبانی ثبت شده بلافاصله به وکیل مسئول پرونده ارجاع می شوند و وکیل مربوطه تکلیف دارد در سریع ترین زمان ممکن پاسخگو باشد .

بیشتر بدانید!
تعریف شخصیت حقوقی ( شرکت )

خوشبختانه سیستم پشتیبانی خانه موکلین از ساز و کار اطلاع رسانی بسیار قدرتمندی برخوردار است و اطلاع رسانی ها بلافاصله توسط ایمیل انجام می شود . در ادامه توجه شما را به بند 5 جلب می کنیم :

هر کدام از وکلای اریکه عدل که مسئول پیگیری و دفاع در پرونده های ارجاعی به آنها می باشند، موظف هستند در اسرع وقت به درخواست های پشتیبانی موکل که در سامانه خانه موکلین ثبت می شوند، پاسخ مفصل و مستدل داده و همواره از این طریق در دسترس موکلین باشند .

 

وکیل خوب باید راز دار  باشد

در جریان دادرسی یا حل و فصل مشکل قضایی که برای شما پیش آمده است شما باید کلیه جزئیات مربوطه را به وکیل خود بگوئید . حتی اگر کاملا خصوصی باشد و تا بحال به هیچ کس دیگر نگفته باشید . بنابراین یک وکیل حرفه ای و یک وکیل متخصص ، شخصی است که راز دار شما باشد و شما بتوانید همچون سنگ صبور خود با وی درد دل کنید . به همین دلیل است که در بند 6 منشور حرفه ای موسسه حقوقی اریکه عدل آمده است :

کلیه وکلا و مشاورین حقوقی و پرسنل موسسه که از باب اشتغال خود و پذیرش پرونده های حقوقی ، کیفری و اداری هموطنان در داخل و خارج از کشور در جریان اطلاعات خصوصی افراد قرار می گیرند ، باستی در نهات صداقت و امانت کوشیده و تحت هیچ عنوانی اطلاعات محرمانه فوق را در اختیار هیچ شخص ، نهاد ، سازمان و دولتی قرار ندهند .

 

وکیل خوب قدرت بیان عالی دارد

وکیل خوب شخصی است که توانایی بالایی در مکالمات تحریری و تقریری داشته باشد. وکیل شما باید به گونه ای تکلم کند که شما آنرا به راحتی درک کنید . علاوه بر این وکیل باید این تونایی را داشته باشد که با قدرت استدلال و استنباط خود ذهن قاضی را به واقعیت مساله راهنمایی کند و مقام قضایی را به همان نقطه ای برساند که خود و موکلش در آن قرار دارند .

یک وکیل خوب باید توانایی ارتباط برقرار کردن با قضات ، ضابطین دادگستری ، دادورز ها و مسئولین اجرای احکام و …. را داشته باشد . تمام این ارتباط ها در سرنوشت پرونده موکل تاثیر گذار خواهند بود . قدرت بیان وکیل و روابط اجتماعی فوق العاده او گاهی کلید رهایی موکل از موقعیت های مشکل ساز است . شما می توانید وکیل را از این نقطه نظر در جلسه مشاوره حضوری که با او خواهید داشت محک بزنید و از توانایی های وی اطمینان حاصل کنید .

 

وکیل خوب باید جسور و شجاع باشد

انتخاب شغل وکیل مدافع ، به هیچ عنوان انتخاب آسانی نیست . در مواردیکه موکل وکیل در ظاهر و دیدگاه همگان مجرم و عنصر مخرب قلمداد می شود ، وکیل بابت دفاع از او در دادگاه تحت فشار اذهان عمومی قرار می گیرد . حتی قاضی هم ممکن است وکیل مدافع را تحت قشار بگذارد تا ازدفاع موکلش انصراف دهد . علاوه بر اینها موانع بسیار دیگری نیز موجود است . شما  به وکیل مدافعی نیاز داریدکه با شهامت بوده و با وجود فشارها وخطراتی که متوجه وی می باشند به دفاع از شما ادامه دهد و هیچ عاملی او را از این مهم باز ندارد .

علاوه بر مساله بالا ، گاهی طرف موکل اقدام به تهدید وکیل می کند و با قهر و غلبه از او درخواست می کند که به دفاع از موکل ادامه ندهد . چه کسی از این آزمون سربلند خارج خواهد شد ؟ ما همواره در مقابل تهدید های روزمره این جمله را یادآور می شویم : ” قبل از شما هم افراد زیادی ما را تهدید کرده اند ، اما می بینید که ما هنوز ، قدرتمند تر از همیشه پابرجا هستیم ! “

شجاعت و جسارت هم از صفات ضروری یک وکیل دادگستری است. وکیل قرار است مدافع و حافظ جان، مال، ناموس و آبروی موکل خود باشد. وکیل در دنیایی زندگی می کند که پر از درگیری و تنازع است یعنی لازمه این شغل در تقابل بودن با طرف دیگر است . اینجاست که شجاعت و جسارت به کار می آید . یک وکیل خوب ضمن اینکه نزاکت را رعایت میکند باید بسیار حرفه ای برخورد کند.

بیشتر بدانید!
تعریف جرم مطبوعاتی و رسیدگی به آن

مطابق بند 7 منشور حرفه ای موسسه حقوقی اریکه عدل :

وکلای اریکه عدل متعهد هستند با شهامت و جسارتی که شایسته شان وکالت است ، در هر شرایطی به دفاع از موکل در انواع پرونده های قضایی ادامه دهند . تهدید ، ارعاب و افترای طرف مقابل موکل نباید به هیچ عنوان مانع پیشبرد اهداف پرونده و حفظ منافع موکل گردد .

 

وکیل خوب باید به روز باشد

وکیل خوب و حرفه ای باید به طور منظم و مرتب در پی به روز رسانی و گسترش دانش و علم حقوقی و قضایی خود باشد . در شغل شریف وکالت مطالعه و تحقیق هیچ گاه به پایان نمی رسد . وکیل باید در جریان کلیه قوانین ، مقررات ، آئین نامه ها ، بخش نامه ها و دستور العمل های جدید التوصیب باشد و از انها برای حفظ حقوق موکل استفاده کند . دیده شده است که گاهی یک رای وحدت رویه جدید که از دیوان عالی کشور صادر شده است سرنوشت یک پرونده پیچیده را به راحتی ختم به خیر نموده است . حال تصور کنید برخی وکلا از این رای جدید آگاهی می یابند و برخی خیر . جهل به قوانین جدید ، خیانت به منافع موکل است !

موسسه حقوقی بین المللی اریکه عدل در بند 2 منشور حرفه ای موسسه حقوقی اریکه عدل  به این موضوع تاکید ویژه دارد :

وکلا و مشاورین حقوقی موسسه حقوقی بین المللی اریکه عدل متعهد هستند همواره در زمینه ارتقا و بهبود سطح دانش حقوقی و قضایی خود در تلاش و ممارست باشند . ضرورت پیش گفته علاوه بر جاری بودن در مبانی علم حقوق در تجربه و تخصص عملی وکلا نیز جاری وساری خواهد بود . به منظور اطمینان از این موضوع ، آزمون ها و مصاحبه های علمی ، تخصصی و تجربی در طول خدمت ، بدون هماهنگی قبلی توسط دفتر مرکزی اجرا خواهد شد .

 

وکیل خوب باید ظاهری آراسته داشته باشد

تعجب نکنید ! ظاهر آراسته یک وکیل بسیار مهم است و نشانه ها و نماد های بسیاری در دل خود دارد . ظاهر وکیل باید به معنای واقعی مفهوم کلمه نظم و آراستگی ظاهری را به ذهن متبادر می سازد . وضع ظاهری و برخورد وکیل باید در شان این حرفه مقدس باشد. قضات دادگاه ها نیز از وکلا و مشاورین قضایی توقع دارند با قیافه ای مرتب و مزین در مراجع قضایی و در پیشگاه آنها ظاهر شوند . در واقع آراستگی ظاهری یک وکیل خوب نشانه ادای احترام به مقام قضایی است . وکلا به دلیل جایگاه والای قضا است که آشفته در دادگاه ها نباید حاضر شوند . بند 8 منشور حرفه ای موسسه حقوقی اریکه عدل به این موضوع اشاره می کند :

کلیه وکلا و مشاورین موسسه حقوقی اریکه عدل باید در زمان انجام وظیفه در مراجع قضایی ، شبه قضایی و غیر قضایی ظاهری مرتب و آراسته داشته و ملبس به لباس فرم مخصوص که توسط هیات مدیره تصویب می گردد، باشند .  بی نظمی و ظاهر نامناسب به هیچ عنوان پذیرفته نیست .

 

برای اطلاعات بیشتر در مورد ویژگی ها و وظایف وکیل خوب و حرفه ای میتوانید اگر سوالی دارید از طریق مشاوره آنلاین با ما در ارتباط باشیدو یا از طریق تماس با ما و یا فروشگاه اریکه عدل میتوانید جلسه حضوری تنظیم نمایید تا از مشاوره وکلای متخصص این حوزه بهره بگیرید.

در صورتیکه هم که نیاز به وکیل متخصص بین المللی برای موارد خارج از ایران دارید با دانلود اپلیکیشن اینوستایم برند زیر مجموعه موسسه حقوقی بین المللی اریکه عدل از ریز جزییات اطلاعات هر وکیل در شرکت سرمایه گذاری اینوستایم (Investime) باخبر شوید.

ارزیابی هوشمند مهاجرتی!

ارزیابی مهاجرتی بر اساس سالها تجربه وکلا + ارائه نتیجه در لحظه بدون نیاز به انتظار

مشاوره مهاجرتی
با اهل فن!

جای سوال شما بین 2600+ موضوع مطرح شده در انجمن مهاجرتی اریکه عدل خالیست! 

این مطلب به کارتون اومد؟
استفاده از تجربه ها
2600+
گفتگو و
تبادل نظر
در انجمن مهاجرتی آنلاین اریکه عدل
با وکلا و افراد دارای تجربه گفتگو کنید....
موارد مرتبط برای بررسی بیشتر:
مشترک خبرنامه ما شوید!
آخرین آپدیت ها را بگیرید و از بهترین ها بیاموزید

یک پاسخ

  1. سلام و عرض ادب دارم
    بعد از سلام من محصل دانشکده ای حقوق و علوم سیاسی هستم و میخواهم در مورد وجایب وکیل مدافع برایم معلومات ارسال بدارید تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به اطلاعات بیشتر دارید؟

با بهترین وکلای ما وقت آنلاین رزرو کنید یا اینکه سوال خود را در سامانه مشاوره اینترنتی مطرح کنید...

در اریکه عدل بیشتر از 1200 مطلب حقوقی و مهاجرتی منتشر شده.
ما به شما کمک می کنیم که خیلی سریع چیزی که لازم دارید را پیدا کنید...

چون نظر شما مهمه! اطلاعات این صفحه کاربردی بود؟