پاسخ ( 1 )

 1. با سلام و احترام 

  اجازه بدهید اول بررسی کنیم که آیا می توان در صورت گم شدن سند قولنامه ای ، المثنی تهیه کرد ؟ مطابق اصول حقوقی ، قولنامه یا مبایعه نامه ای که توسط طرفین ( وحتی بنگاه معاملات املاک ) تنظیم شود ، سند رسمی محسوب نمی شود و چون مرجع رسمی قولنامه شما را صادر نکرده است ، شما نمی توانید درخواست صدور المثنی کنید .

  یکی از راههای موجود این است که با طرف خود توافق کنید که مجددا یک قولنامه تنظیم کنید . راه دیگر این است که اگر قولنامه را در بنگاه معاملات تنظیم کرده اید از بنگاه بخواهید که نسخه خودش را در اختیار شما قرار دهد . 

  به هر صورت احتمال قوی در این است که طرف مقابل قرارداد بیع شما ( طرف مبایعه نامه ) یک نسخه از این قولنامه را داشته باشد. شما می توانید از طرف مقابل بخواهید که با شما همکاری کند و با هم رونوشت قولنامه را به دفاتر اسناد رسمی ببرید و از سردفتر بخواهید تا این فتوکپی را برابر اصل نماید. 

   

  پانوشت : 

  در هر حال اگر ملکی که مبایعه نامه آن گم شده است در آینده با مشکل حقوقی و قضایی مواجه شود ( مثلا فروشنده ملک را تحویل ندهد یا بعدا بر روی آن ملک ادعای بکند ) ، شما می توانید در مقام اثبات معامله از شهادت شهود ( بالاخص شهودی که ذیل قولنامه گم شده را امضا کرده اند ) استفاده کنید .

  بهترین پاسخ

به این سوال پاسخ بدهید