تعهد اخلاقی محضری از همسر (زوج)

سوال

درود بر شما خسته نباشید چنانچه بخواهیم تعهد اخلاقی از هر نوع حیثی از همسر (زوج) را بگیریم آیا این تعهد در دفتر اسناد رسمی یا خود محضر ازدواج ثبت رسمی می شود ؟ و اینکه این تعهد رسمیت قانونی خواهد داشت؟بنده منظورم شروط 12 گانه عقد نیست که ضمن عقد در صورتی طرفین بخواهند صورت می گیرد.تعهد اخلاقی جداگانه مد نظرم است. لطفا در این زمینه راهنمایی بفرمایید سپاس.

پاسخ ( 3 )

  1
  2018-01-07T00:00:00+03:30

  با سلام

  این موضوع بستگی دارد که منظور شما از تعهد اخلاقی به طور واضح چه چیزی است،تعهدات را می توان جزء شروط ضمن عقد دانست و با یکدیگر توافق کرد که در صورت عدم ایفای تعهد حقی برای طرف مقابل در نظر گرفته شود ،

  گاهی شروط باطل است یعنی قابلیت اجرا و استناد ندارد که به این واسطه نمی تواند ضمانت اجرایی برای آن در نظر گرفت ،ولی در صورتی که شرط تعهد اخلاقی که می فرمایید جزء شروط باطل محسوب نشود و برای شما حقی را متصور شود قابلیت این را دارد که به عنوان شرط ضمن عقد محسوب گردد.

  بهترین پاسخ
 1. درود مجدد 

  سپاس فراوان از جواب دهی شما

  منظور بنده از تعهد اخلاقی نسبت به خودم و فرزندم میباشد قبلا همسرم بودن جدا شدیم و ایشون میخوان رجوع کنند میخواهم تعهد اخلاقی از هر حیثی بگیرم آیا می شود این تعهدات را هم که به صورت 10 آیتم بنده آماده کردم ضمیمه شروط 12 گانه عقد کرد ؟ و اگر احیانا عمل نکنند به تعهدات اخلاقی برای ایشون مجازاتی در نظر گرفته خواهد شد یا نه؟

 2. با در نظر گرفتن توضیحاتی که فرمودید همانطور که عرض کردم در صورتی که شروط مذکور باطل نباشند امکان اضافه شدن به شروط ضمن عقد را دارند و در صورتی که به هر یک از این شروط عمل نکردند می توان ترتیبی اتخاذ کرد که به عنوان مثال به شما وکالت در طلاق بدهند و یا مواردی از این قبیل .

به این سوال پاسخ بدهید